Jak vybírat digestoř
Ať už chcete jen vyměnit stávající odsavač par, či rekonstruujete celou kuchyň, zajisté uvítáte rady, jak novou digestoř vybrat. Modelů je spousta, tak se podíváme, kde začít.
Určete si typ, který potřebujete. Výběr máte mezi komínovými, ostrůvkovými, podstavnými, částečně vestavnými a plně vestavnými digestořemi. Dále se začínají objevovat novinky, které odsávají páry rovnou dolů do varné či za varnou desku. Též je důležité, zda chcete páry odvádět ven, či raději přistoupíte k recirkulaci.
Prvním typem je komínový typ. Je to spotřebič, který se umísťuje čistě mimo horní skříňky. Jedná se pak o dominantní prvek kuchyňského prostoru, právě proto je výběr zřejmě nejobsáhlejší. Seženete od nerezových, po černé či dokonce takové, které mají široké obložení a hodí se tak do rustikálních kuchyňských linek.
Dalším typem jsou ostrůvkové. Zde, jak název napovídá, se jedná o digestoře, které jsou určeny do prostoru. Tedy nad ostrůvek či nad část linky, která vybíhá volně, kupříkladu jako oddělovací prvek mezi kuchyňským koutem a obývacím prostorem.
Třetím druhem jsou podstavné. Ty nevypadají zrovna hezky. Umísťují se pod horní skříňku a vystupují značně do prostoru. Tento druh je také nejméně početný, co se druhů týká.
Ovšem částečně a plně vestavné digestoře, to je již téměř nejvíce používaný druh. Celé tělo spotřebiče je umístěno do horní skříňky, tedy není vidět. Vidět bývá pouze čelo či spodní část. Pokud je viditelné čelo, které lze i vysouvat a tím prodloužit odsávací plochu, lze jej mnohdy vyměnit za dřevěné či laminové, čímž se sladí se zbytkem kuchyně.
Speciální typy, to je zatím absolutní novinka na českém trhu. Jedná se o odsavače par, které jsou již součástí varné desky či se umísťují do linky rovnou za ni. Odsávání pak probíhá směrem dolů.
Pokud máte vybraný typ, podívejte se na parametry, které jsou též velice důležité. Zejména hlučnost a výkon. Nechcete přeci spotřebič, který je hlučný a navíc skoro nepomáhá. Nezapomeňte též na určení, zda povedete odtah par ven či přes filtry zpět rekuperací do bytu. Rekuperační digestoře jsou v dnešních dobách již poměrně výkonné, nevýhodou ale je, že neodfiltrují tolik co druhý typ. Navíc se v nich musí měnit uhlíkový filtr. Ovšem je to dobré řešení do místností, kde odtah ven není a nemůže být nijak vyřešen, přesto nechcete mít byt plný par a pachů.