Betonový plot se může stát ozdobou zahrady
Postavit plot z betonových výlisků je poměrně snadné, nejobtížnější úkol je vždy volba vhodného designu a architektonického řešení.
Betonový plot nemusí být jen ohyzdná zeď
Pod pojmem „beton“ si můžete představit leccos. Je to totiž materiál, jehož základní strukturu tvoří polotekutá směs písku, cementu a vody, případně barviva. Velmi pak záleží na kvalitě pojivové složky a na hrubosti jednotlivých písečných zrn, což přímo ovlivňuje jeho mechanické vlastnosti a trvanlivost. Betonem můžeme dláždit chodníky, vytvářet celistvé povrchy vnitřních i venkovních ploch garáží a parkovišť, z betonu se vyrábí různé stavební prvky a lze jej také odlévat do přesných forem s přídavkem ocelových komponentů (železobeton).
Vzhledem k tomu, že je to materiál velmi poddajný a může získat rozmanitou tvář, lze tímto způsobem zhotovit i vzhledově zajímavé odlitky. A tak se před několika lety zrodil nápad vyrobit první prototyp betonového plotu Montáž MPC.
Reliéf povrchu může napodobit umělý kámen (pískovec, opuku, břidlici), cihly, dřevo a další rozmanité tvary. Vzorkovníky nabízí i různobarevné varianty, což umožňuje snadno sladit zdivo s okolními objekty, zvláště pak s domovní fasádou.
Kombinace se dřevem či s živým plotem
Betonové oplocení vynikne spolu s dřevěnými prvky, které mohou být rovné nebo tvarované, vodorovné i svislé, instalované s krátkými rozestupy, případně pokládané přes sebe. Kombinace se dřevem se hodí tam, kde chceme zachovat částečný výhled do krajiny, velmi často se uplatní ve svažitém terénu, kde většinu tvoří zdivo a zbytek dřevěné plaňky.
Barevný beton je také ideální materiál pro popínání živoucími výhonky břečťanu, zimolezu, loubince pětilistého (psího vína) a přísavníku trojcípého. Barevně dobře ladí ke každé popínavé rostlině a zvláště šedé a okrové odstíny se výborně doplňují s tújemi, tisem a mnoha dalšími druhy okrasných i kvetoucích keřů.